středa 13. ledna 2010

Legrace kolem sociálního pojištění

Ze židle mě nadzvedla anketní otázka "Přijde vám požadavek na vrácení pojistného za 1. polovinu roku 2007 morální?" u článku na serveru Měšec.
Ve zkratce o co se jedná: zákon nestanovil, kolik mají firmy v prvním pololetí roku 2007 odvádět sociální pojištění a proto firmy uvažují, že by u státu nárokovaly vrácení cca 100 miliard korun, které nesprávně zaplatily.

Představme si modelové situace:

Situace 1:
Firma má povinnost odvést sociální pojištění ve výši 20 tisíc Kč, ale z nějakého důvodu odvede jen 10 tisíc Kč, tedy o 10 tisíc míň. Ve chvíli, kdy na to přijde je samozřejmě povinná pojištění doplatit, správa sociálního zabezpečení doměří penále a pravděpodobně firmu poctí kontrolou. Finančnímu úřadu firma zaplatila vyšší daň, ale hádám, že žádat o vrácení přeplatku daně si většina firem netroufne, protože by si takovým upozorněním na sebe mohla přivolat kontrolu.

Situace 2:
Firma má povinnost odvést sociální pojištění ve výši 10 tisíc Kč, ale z nějakého důvodu odvede 20 tisíc Kč, tedy o 10 tisíc víc. Za nějakou dobu na to přijde. Je morální, aby žádala přeplatek zpět? Pokud by o vrácení přeplatku nezažádala, dopustí se management provinění proti vlastníkům firmy (vydá neoprávněně peníze a nežádá je zpět). Každopádně firma si tímto o bezdůvodný přeplatek snížila daň, takže ať už přeplatek bude nárokovat k vrácení nebo ne, je povinná daň doplatit a od finančního úřadu může čekat vyměření penále.

Situace 3:
Firma má povinnost odvést sociální pojištění ve výši 0 Kč, ale z nějakého důvodu odvede 10 tisíc Kč, tedy o 10 tisíc víc. Za nějakou dobu na to přijde. Je morální, aby žádala přeplatek zpět? Proč by nemělo být? Liší se tato situace nějak od předešlé? Snad jen v tom, že se týká úplně všech firem ve státě.


Otázka o nějaké "morálnosti" ale vůbec není na místě. Státní úřady s občany - poplatníky jednají jako s poddanými a žádné tolerování ani drobného překročení zákonů se nekoná.
Pokud soud potvrdí firmám nárok na vrácení přeplatku a firmy opravdu zažádají o vrácení 100 miliard korun, stát tyto peníze mít nebude a bude je muset vzít v podobě daní a poplatků nám občanům. To ale není žádné novum, stát nikdy žádné vlastní peníze neměl, nemá a mít nebude. 
Je ale správné, že na omyl způsobený poslanci, senátory a prezidentem doplatí občané? Rozhodně to správné je, protože kdo jiný než právě občané odpovídají za to, kdo řídí jejich stát!


Ppoznámka: V článku několikrát používám slovní spojení "sociální pojištění" -- samozřejmě, že se o žádné pojištění v klasickém slova smyslu nejedná. Jde o variaci na podvodnou hru typu letadlo se scénářem "zaplať současným důchodcům důchody a uvidíš, jestli někdo zaplatí důchod tobě".

Žádné komentáře:

Okomentovat