pondělí 17. srpna 2009

Gmail - devět důvodů proč ho používat a jeden proč ne

Po letech používání desktopového programu Outlook (včetně zatím poslední verze 2007) jsem přešel na webmail. A nelituju. Spíš mám problém pochopit, proč Gmail ještě někdo nepoužívá :)

1. Rychlý emailový program s rychlým vyhledávání a velikostí schránky několik gigabajtů.
Svou poštu skoro nikdy nemažu. Dost často totiž potřebuju mail i víc jak rok starý. A abych se ke staré poště dostal, potřebuju fungující vyhledávání.  
Outlook tohle byl schopen plnit velice ztěží. Otevření programu trvalo desítky sekund, přepnutí do složky s větším množstvím mailů také, pracovat se složkou o velikosti gigabajtu skoro nešlo (každé jaro jsem musel vytvořit nový soubor a do nové složky v něm přesunout maily z minulého roku), vyhledávání bylo pomalé a s rozpačitými výsledky.
Naproti tomu Gmail se načítá rychleji než se otevíral Outlook (na rozumném internetovém připojení, jinak viz bod 5), práce se zprávami je rychlá (pomáhá, že zprávy se zobrazují po stránkách s daným počtem zpráv) a vyhledávání je googlovsky rychlé.
Navíc webmaily mají tu výhodu, že pokud mi někdo pošle "strašně vtipné" video, nic se mi nestahuje do počítače a zprávu jedním kliknutím smažu.

2. Práce se zprávami, štítky, konverzace a archivace.
Gmail přinesl novou práci ze zprávami. Tradiční složky pro třídění zpráv nahradil štítky -- rozdíl je v tom, že štítků může mít zpráva víc. Každý štítek může mít vlastní barvu, takže zprávy jsou na první pohled rozlišitelné. Na druhou stranu štítky na rozdíl od složek nejsou hierarchické, to by mohlo někomu vadit.
Gmail také emailovou komunikaci chápe ne jako jednotlivé zprávy, ale jako konverzaci -- k mailu je možné jedním kliknutím zobrazit všechny zprávy předcházející, což pomáhá udržet si v mailech předmět a neztratit nit.
Inbox (Doručená pošta) je v Gmailu v podstatě také "jenom" štítek, označující emaily, které je potřeba vyřídit nebo se jim nějak věnovat. Vhodné je, aby co nejvíc mailů Inbox přeskočilo a skončilo v některém ze štítků. Když je email vyřízený, je možné ho archivovat -- odebrat ho z Inboxu. (V případě potřeby mail najdeme v příslušných štítcích nebo ve speciálním štítku "Všechna pošta", pokud žádný štítek nemá.) Podobné funkčnosti je možné docílit i v klasickém emailovém programu, ale přetahování mailů do složky "Vyřízeno" mi nikdy moc nešlo, zato označování mailů a mačkání tlačítka "Archivovat" mi přináší úžasně osvobozující pocit :)

3. Přijímání a odesílání emailů z víc emailových účtů.
Mohlo by se zdát, že když si zařídím Gmail, budu mít prostě adresu něco@gmail.com.
Co se přijímání mailů týče, tak je možné si na své stávající adrese (adresách) nastavit přeposílání na Gmail nebo Gmail umí poštu stahovat prostřednictvím POP3.
Posílat maily z jakékoli emailové adresy je možné po jejím ověření. (Na danou adresu přijde zprávy a kódem, který je nutné zadat.)

4. Přístupný z jakéhokoli počítače.
Pokud člověk pendluje mezi prací/školou a domovem, je to celkem nutnost. Pokud člověk sedí jak je den dlouhý u jednoho počítače, tuhle výhodu použije jen občas, ale o to víc se pak v oné chvíli hodí.

5. Přístupný z mobilu.
Rozhraní pro prohlížeč v mobilním telefonu nebo pomalé připojení je na adrese m.gmail.com. Java aplikace do telefonu se stáhne z adresy m.google.com/mail -- tato aplikace mi ale v mém telefonu bohužel nefunguje :(

6. Synchronizace s mobilem.
Synchronizace kontaktů je přímo od Google a je zdarma, synchronizace kontaktů a kalendářů od GooSync je placená. Synchronizace se děje datovým připojením, za které se bohužel něco málo platí, ale za to je možné synchronizaci provést kdykoli. Běžně se mi stávalo, že jsem si do Outlooku uložil nějaký kontakt a na to, že si musím sesynchronizovat mobil jsem si vzpomněl až ve chvíli, kdy jsem už byl na míle daleko od počítače.

7. Aktualizace a přidávání nových funkcí.
U desktopového programu je potřeba počkat pár let, až se výrobce rozhoupe a opraví chybu nebo doplní funkci. Outlook 2010 prý bude mít podporu konverzací, o kterých jsem psal výše (jenom 6 let po Gmailu!).
Webové programy jsou oproti tomu vylepšovány v mnohem kratších intervalech. A komu to u Gmailu je málo, má k dispozici laboratoř, kde se objevují nové a experimentální funkce (jako třeba tlačítko "Odeslat a archivovat").

8. Práce offline.
Kupodivu u Gmailu nemusí platit, že žádný internet = žádný přístup k poště. Gmail umí přijaté maily zobrazovat i bez připojení k internetu, stačí mít dost nový prohlížeč nebo si do staršího doinstalovat doplněk Gears.

9. Drobnosti, (které potěší).
 • Propojení s Google kalendářem
 • Jabber/Google Talk
 • Filtry na třízení zpráv
 • Přeposílání mailů
 • Přístup k Gmailu protokoly POP3 i IMAP
 • Témata vzhledu, některé se umí přizpůsobovat podle aktuální předpovědi počasí pro zadanou lokalitu

-1. Data u Velkého bratra.
I když exministr Bublan říká, že "slušný člověk se nemá čeho bát", emaily jsou dost citlivá záležitost. Mít tyto data uložená u velké americké společnosti nemusí být každému po chuti. Jenomže pokud se podíváme na to, jak (nešifrovaný) email funguje a kdo všechno má možnost si po cestě mezi odesilatelem a adresátem email přečíst, připadá mi, že Gmail poskytuje víc než odpovídající protihodnotu, která tuto nevýhodu (a případné další) značně převáží.

2 komentáře:

 1. Souhlasím s tebou. Já osobně jsem nikdy Outlooku ani žádným jiným podobným programům nepřišel na chuť a od začátku používám jenom webmail. Bylo to ale snad ještě před tím, než jsem se dozvěděl, že nějaký Google vůbec existuje. A protože mi služby seznamovského mailu pořád stačí, kapacita schránky z původních 10MB narostla na "neomezenou" a filtry na majly mají ještě lepší možnosti nastaveni než na gmailu, asi u seznamu ještě pár let i zůstanu. Přístup k mejlům odkudkoliv přes mobil a libovolný počítač je pro mě totiž pořád neocenitelný.

  OdpovědětVymazat
 2. Párkrát jsem měl přístup ke schránce u Seznamu: přišla mi docela pomalá a taková zmatená. Navíc myslím pořád nepodporují IMAP (???) a o synchronizaci kontaktů už myslím ani nemusím mluvit ;)

  Další důvod proč používat: je zdarma. Outlook bývá až v "lepších" balíčcích, takže si ho v Home and Student nepořídím.

  Dřív jsem používal Thunderbird, ale s Gmailem nemusím řešit žádné přenášení datových složek při přeinstalaci. Což je u Outlooku docela zábava...

  Marťo, vítej na Gmailu ;)

  OdpovědětVymazat