pátek 20. listopadu 2009

Srážka s IP adresou

Tento příběh začal komunikací přes SMS. Tučně je klient, běžným písmem já, kurzívou je to, co se mi honilo v hlavě. SMS jsou doslova zkopírovány, jenom jsou odstraněny konkrétní údaje.

19.11.2009 21:33:53 Dobrý večer,delší dobu se marně snažíme dostat k ___.Dík.XYZsro

Snazite se dostat k ___? A dal? Nefunguje to? Jakou Vam to hlasi chybu? Jaka domena? Jaky ucet?

19.11.2009 21:46:37 ucet - qwertz neustale nas to pres uvodni spravne prihlaseni vraci zpet,ze heslo nebo uzivatel je nespravny. diky za odstraneni problemu.

A to jmeno a heslo pisete prosim kam? Kdyz Vam to pise, ze heslo je nespravne, neni mozne, ze ho tam zadavate nespravne?
(Kam píše udaje se ptám jestli do programu, do webového rozhraní, do mobilu...?)

19.11.2009 22:00:01 na adresu xyz.cz do zobrazeneho prihlasovaciho formulare...

S Vasi dovolenim jsem zadal prihlasovaci udaje na xyz.cz a vse funguje ok. Poslete mi svou IP adresu, najdete ji napr na abc.cz/podpora

19.11.2009 22:35:05 IP adresy se pri prihlasovani stridaji,napr.jsem to zkousel z mexika,ale to by na uspesne prihlaseni nemelo mit vliv?! Heslo bflmpsvz je spravne? diky za potvrzeni.

Ani z Mexika to nefunguje? No to je ovšem záležitost mezinárodního významu!

Heslo vypada spravne, ale na serveru neni zaznam o neplatnem prihlaseni. Poslete mi svoji IP adresu, najdete ji na abc/podpora

19.11.2009 22:49:00 podivam se a poslu,ikdyz mi neni jasna dulezitost,sam si ji muzete precist...v tuto chvili nejsem u onlinepc.preju hezky vecer.ozvu se zitra.zdravi ABC

Nerozumim, odkud bych si mohl precist IP adresu Vaseho pocitace. IP adresu pocitace, ze ktereho jste pripojen je mozne zjistit na abc.cz/podpora

19.11.2009 23:04:47 achjo,vy jste odbornik a dodavatel kvalifikovane sluzby. historicky za tech 12let nebyl problem prave v IP...,takze proc ted?nerozumim. dik za vysvetleni. ABC

IP adresa slouzi k IDENTIFIKACI a pomoci ni je mozne v zaznamech dohledat v cem by mohl byt problem. Pokud 12 let nebyla IP potreba, asi 12 let nebyl problem.

19.11.2009 23:19:34 opet achjo,vsechny ip,ktere se dobyvaly posledni dobou na nas ucet,jsme za nimi byli asi na 100% my,takze kde je problem?zaznamy mate,ne?diky za pomoc.

Snazim se Vam vysvetlit, ze IP adresu potrebuji k DOHLEDANI problemu. Nevim proc mi neverite, ale do doby nez mi IP sdelite, je nase komunikace bezpredmetna.

19.11.2009 23:34:40 ok.poslu vam tu aktualni=zitrejsi ip adresu behem zitrka.ale mam za to,ze pro pristup na vas server neni konstantni ip nutna,nikdy nebyla.dobrou noc.A.

Poslete mi IP adresu, ze ktere Vam o nefunguje. Pro pristup pevna IP adresa potreba neni. (Ani nevim, proc by mela byt.)

Bohužel to byl jen začátek. V pátek dopoledne telefon a to teprve bylo něco. Z 25 minutového hovoru po paměti vyjímám následující útržky:

Tu IP jste potřeboval, abyste mi ten přístup povolil! Teď už mi to funguje!
Ale vy jste mi ji neřekl, jak jsem ji mohl povolit? Možná to bude tím, že jste tam psal špatné heslo!
Tu IP adresu jste si mohl dohledat!
Ale to si představujete špatně, já podle IP adresy dohledám tu chybu, proč bych ji po Vás chtěl, když bych si ji mohl dohledat?
Takhle to dokolečka pokračovalo dalších několik minut...

No to je jedno, já vám stejně volám proto, že teď potřebuju XY.
Počkejte, tomu nerozumím, vůbec nechápu, co po mě chcete, můžete mi to nějak líp vysvětlit?
Ano, jistě. Vy jste inženýr?
Cože? Já nerozumím, co po mě chcete, proč se mě ptáte na to jestli...
Samozřejmě, takže pane inženýre, (následuje vysvětlování) potřebuju XY.
Aha, už tomu rozumím. To bohužel není možné.
Tak já vám to vysvětlím znova... (vysvětlování XY).
Ano, já to chápu, ale není to možné.
(následuje to stejné ještě pětkrát dokola)
Já to chápu, rozumím vám, ale po osmé vám říkám, že to není možné, nevím, jak vám to mám říct už jinak.
No co si to dovolujete, že XY nejde?
Co si to dovolujeme? No máte zaplacenou službu za 100, odebrali jste za 300, takže XY ze sta by šlo, ale XY ze 300 prostě nejde.
A proč jste mě neupozornili, že bereme víc?
Vy jste to nevěděl? Je to napsané na webu?
Ne, nevěděl, proč jste mě na to neupozornili?
Já myslím, že jsme vás upozornili dostatečně, myslím, že jste tu informaci měl.
Ne, neměl, proč jste mě neupozornili?
Podívejte, kdybyste měl zaplaceno 100 a odebral za 105, tak nic neřekneme, když budete chtít XY, ale 300 je třikrát víc, třikrát, tak to už prostě XY není možné!
Ale my bereme víc už aspoň dva roky a nikdy s tím nebyl problém.
Aha, takže jste věděl, že odebíráte víc než máte zaplaceno, takže jste tu informaci měl.
Ne, to je jinak, jde o to, že si za to účtujete mnohem víc než někde jinde!
(A to ještě nevěděl, že obchodní oddělení si už půl roku láme hlavu nad tím, jak mu kulantně tu cenu zvýšit.)
Tak proč to teda kupujete? (logická otázka)

V podobném duchu to pokračovalo další desítky minut, a někde v té době (možná po té, co jsem byl opět dotázán, co přesně mám za školu), mi došlo že vyřeším problém obchodnímu oddělení a sdělil jsem mu, že jsem se doteď opravdu snažil, ale že nevím, jak věci vysvětlit idiotovi.
Z logických důvodů nechce nakupovat službu od někoho, kdo mu říká idiot, tak jsem závěrem vyjádřil přání, aby tomu chudákovi, od kterého bude teď službu odebírat bez okolků oznámil IP adresu, když se ho bude ptát.

1 komentář:

  1. OMG, tak tohle je fakt maso :) Take jsem takovychto par potkal ... a cim je clovek starsi ... tim vic si uvedomuje, ze nekteri lide proste za jakykoli biznis nestoji, ze nervy a volne vikendy jsou proste drazsi :)

    OdpovědětVymazat