pátek 30. března 2007

Neodolatelná nabídka ING fondů u eBanky

Včera jsem úplnou náhodou zjistil, že eBanka má pro své klienty u otevřených podílových fondů ING vyjednány bezkonkurenční podmínky.

ING International Český akciový fond
u ING: vstupní poplatek max 3,8%, správcovský poplatek 2% ročně, přestupní poplatek: kladný rozdíl mezi vstupními poplatky nového a starého fondu, minimální investice 500 Kč
u eBanky: vstupní poplatek max 3,8%, správcovský poplatek 0% ročně, přestupní poplatek 1%, minimální investice 30.000 Kč, další investice min 20.000 Kč
Tedy nutnost vyšší investice je bohatě vyvážena nulovým správcovským poplatkem! Ten je u nás věcí celkem neobvyklou, a pokud ho některé investiční společnost nabízí, pak je vyvážen vyšším vstupním poplatkem (např. 5% u některých fondů Pioneer). Nulový správcovský poplatek je u ING fondů zprostředkovaných eBankou také u dluhopisového fondu a fondu peněžního trhu.
Poplatek za přestup mezi fondy je obvyklý a u ING (na poměry investičních společností) i férový. Jenže při zprostředkování eBankou se platí fixně 1% a to otevírá další možnost, jak ušetřit. Totiž dluhopisový fond má vstupní poplatek 2,5% a fond peněžního trhu 0,75%. Tedy pokud investujeme nejdřív do fondu peněžního trhu a pak s penězi přestoupíme do akciového fondu, na poplatcích zaplatíme 1,75% místo 3,8% v případě přímého investování do akciového fondu.
No dokáže tohle vaše investiční společnost?

Malý investiční tip: ČSOB Realitní mix - za minulý rok zisk přes 20%
(vstupní poplatek: 2,5%, správcovský poplatek 1,5% ročně, minimální investice 5.000 Kč)

Lost na mobil - dohra

Hra Lost na mobil měla pro mě nečekanou dohru v posledním vyúčtování mobilních služeb. Samotné objednání hry (cca 50 Kč) za mě zaplatil Štěpánek, nicméně za stažení hry do mobilu přes WAP/GPRS mi T-Mobile naúčtoval téměř 200 Kč! To tedy byla věru drahá legrace. Zavolal jsem na infolinku, abych se zeptal, jestli je to normální nebo chyba je u mě (třeba ve špatně nastaveném mobilu). Slečna na infolince mě ujistila, že je to naprosto normální. Na mou námitku, že zaplatit za stažení hry 4x násobek její ceny mi přijde nehorázné, mi asertivně odvětila, že jsem se měl informovat. Když jsem to zkoušel tak, že mi v listopadu končí smlouva, a že v případě takového chování ji rozhodně nebudu prodlužovat, mi (s vědomím, že do zimy daleko) řekla, že je jí to je líto a tím náš rozhovor v podstatě skončil.
Potom mě napadlo se podívat na stránky T-Zones na nabídku her -- a světe div se, nikde ani zmínka o tom, že za stažení hry zaplatím nějakou zásadnější částku.
Takže jsem znova vytočil infolinku, odložil image hodného hocha, a na další slečnu nastoupil mnohem ostřeji. Nenechal jsem ji domluvit a své věty hojně prokládal výrazy reklamace, nebyl předem informován a čtyřikrát převyšující. Slečna zkontrolovala naúčtovanou částku, zjistila, že poslední vyúčtování jsem už zaplatil a pak prohlásila, že částku 220 Kč mi připisuje jako kredit do dalšího období. (BTW to je částka za celý WAP, ne je za stažení hry.)
Na závěr tohoto příběhu se šťastným koncem se podělím o dobrou radu, kterou mi slečny daly: když už hodláte stahovat hry, tak přes GPRS jen s nějakým datovým balíčkem služeb a nebo přes vytáčené připojení, kde se platí za čas a ne za data.

čtvrtek 29. března 2007

Ač jsme mladí, já i Báří, není brzo plánovat zajištění na stáří

O tom, že peníze na důchod ("sociální pojištění") nám stát nespoří na stáří, ale obratem ruky rozdá stávajícím důchodcům ví asi každý. Co ale neví ani Kalousek je, kdo důchod bude vyplácet nám. Jelikož v kapitalizmu se o sebe musí starat hlavně každý sám, tady jsou současné možnosti, jak v pokročilém věku nepracovat a jen si přilepšit v důchodu.

Penzijní připojištění
+ státní příspěvek až 150 Kč měsíčně
+ možný příspěvek zaměstnavatele
+ daňové zvýhodnění
- platí se daň z výnosů (25%)
+ jednorázová částka při dožití nebo doživotní penze
- předčasný výběr dříve než 60 měsíců spoření a 60 let věku (ale nejdříve po roce spoření), tzv. odbytné: ztráta nároku na státní příspěvek a zdaní se příspěvek zaměstnavatele

Kapitálové životní pojištění
- zhodnocení garantované, investiční riziko nese pojišťovna
+ v případě invalidity zproštění od placení pojistného
+ daňové zvýhodnění
- platí se daň z výnosů
vyplácí se jednorázová částka při dožití

Investiční životní pojištění
- negarantované zhodnocení, investiční riziko nese klient
+ daňové zvýhodnění
- platí se daň ze zisku
- je problém předčasně vybrat

Individuální investování (otevřené podílové fondy, OPF)
- negarantované zhodnocení, existují sice zajištěné fondy, ale o těch se s úsměvem říká, že jsou zajištěné hlavně proti zisku
- po 6 měsících se neplatí daň z výnosů (15%)
- nejsou daňově zvýhodněny
- je možné kdykoli vybrat

Speciální penzijní investiční produkty otevřených podílových fondů
Pioneer Rentier Invest, Conseq Horizont Invest
- pointa těchto programů je v tom, že pravidelné úložky se nejdříve investují více výnosným, ale rizikovějším způsobem a později s blížícím se investičním horizontem (předpokládaná doba odchodu do důchodu) se prostředky přesouvají do méně výnosných ale stabilních produktů. (V podstatě to stejné si může každý zařídit sám pomocí svého portfolia fondů, ale tady to zařídí sám správce fondů.)
- vlastnosti stejné jako u OPF

Díky několika finančním poradcům (nebo spíš finančním prodejcům), kteří se mi pod tlakem snažili nacpat investiční životní pojištění, mám k němu značný odpor. Životní a penzijní pojištění mají několik problémů: peníze se nedají snadno vybrat (nízká likvidita) a neprůhledné hospodaření. Oproti OPF nemají oddělený majetek samotného fondu od majetku klientů, a tím pádem není jisté, jaký poplatek si vlastně nechávají za správu - může to být až desetinásobek oproti OPF, které si většinou berou 1-2% procenta. OPF jsou také příjemné tím, že v každém okamžiku je jasná výše podílu, který člověku náleží.

středa 28. března 2007

Jak si nenaběhnout s JSP

Dnes jsem v jednom starším projektu našel pěknou botu. A protože nemusí být hned na první pohled zřejmá (ani mě nebyla :), podělím se o to, v čem je problém.
Šlo o starou dobrou JSP stránku, která konstrukcí <jsp:usebean id="b" class="MujBean"></jsp:usebean> uložila do proměnné b objekt typu MujBean. Ten má metodu getMuj(), který vrací objekt typu Muj tak, že jej natáhne z databáze. Jeho vlastnosti se pak vypisují na stránce.
Divné bylo, že na jednoduché natažení objektu z databáze vypsání stránky trvalo trochu moc dlouho (i několik vteřin). Zapnutí podobnějšího logování ukázalo, že se do databáze dělá spousta dotazů místo jednoho.

Problém byl v tom, že každé vypsání b.muj.neco na stránce zavolalo metodu getMuj(), která pro data ochotně sáhla do databáze.
Náprava byla celkem jednoduchá -- objekt z databáze vytažený ukládat do proměnné a před šaháním do databáze zkontrolovat, jestli objekt už existuje.
Z dlouhodobého hlediska je víc než vhodné se na staré dobré JSP vybodnout a používat JSP maximálně jako View v Model 2 MVC.

pátek 23. března 2007

Kindroši

Včera psal Honza o tom, co je pro něj kindroš. Dneska jsme přišli na pozvání tajnejch kamarádů našich do hospody, kde byli jejich stejně staří kamarádi -- a uzřel jsem, co je to kindroš pro mě.
Jen o 3-5 let mladší, čepice u stolu na hlavě (pozor! ne nutně s rovným kšiltem!), slečna povídající o tom, jak by se chtěla podívat do Španělska, protože "ji zajímají ti lidi, jak žijou a tak",... Long story short: kindroši. Abych zmírnil nepříjemný pocit nezapadnutí, dal jsem si tatarák a v naproti sedící slečně jsem objevil vegetariánku, která balancovala mezi tím, jestli mě zavraždí nebo poblije.
Ale jinak to tam bylo celkem fajn, opravdu.

Smazáno z blogu

Na blogu nejmenované katolické dívky se včera večer objevily podivné zápisky, které dnes ještě podivněji zmizely.
Zde jsou pro paměť příštích generací a těch, co si je nestačili přečíst.
sprcha
(jméno dotyčné) neni drsna blogerka, rikala mama...sme strasne opily na private a myslime na hratky, takovy ty takovy, takovy, o kterych se nesmi mluvit na verejnosti .... jako treba na schovku. makyna prave premlouva petra, aby si ju vzal. ted prisli nasi...
pokracovani sprchy
můj mily denicku, uz asi nejsem panna...äle ted nevim esi z ty sprchy nebo pres chat...
sprcha3
muj mily denicku...byl to omyl. ale maaaaame na priwate paaaarty...kdo chce prijit? tralalalala

čtvrtek 22. března 2007

Upgrade firmware v Nokia 6233

Ač Nokia dlouho odolávala a nechávala svoje zákazníky kvůli aktualizaci firmware chodit do autorizovaných servisů, v poslední době měkne a u novějších modelů si člověk může firmware aktualizovat sám.
Jedinou podmínkou je použití kabelu (já jsem bonusové body od T-Mobile vyměnil za kabel CA-53) - firmware není možné aktualizovat přes bluetooth - a použití jednoduchého postupu:
Samotná aktualizace neskýtá celkem žádná úskalí. Aktualizoval jsem verzi 3.70 na 4.91, do telefonu se nahrálo 23,4 MB(!) a celkem update trval asi 10 minut. Aktualizační program doporučuje mít plně nabitou baterii a zazálohovat data z telefonu. Nicméně před začátkem aktualizace mě donutil připojit napájecí kabel a a po aktualizaci vypadala všechna má data ok.

pondělí 19. března 2007

Odkud se berou? (peníze na dálnice)

Výstavba a údržba silnic, dálnic, železnic a vodních cest je u nás financována prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, který má roční rozpočet kolem 30 miliard korun. Odkud se berou?
dálniční známky2 mld
silniční daň*
5,5 mld
spotřební daň**
7,4 mld
příjmy z privatizace
zbytek

* silniční daň platí firmy
** podíl z výběru spotřební daně 9,1%


Za rok 2007 přibude ještě výnos z mýtného cca 2,8 mld korun (přibližně 4,8 mld se vybere, ale 2 mld budou činit náklady). V dalších letech bude výnos z mýtného vyšší, také díky rozšíření úseků silnic, kde se bude vybírat.
Příjmy z privatizace (jako letos zvažovaný prodej části ČEZu) mají ten problém, že se s nimi dá počítat jen cca do roku 2009, pak už budou všechny státní podniky prodané a už nebude co privatizovat. Oproti vyspělé Evropě (kde peníze potřebují jen na údržbu a modernizaci) máme ten problém, že dálniční síť máme vybudovanou sotva z poloviny a nutnost sehnat každý rok 30 miliard korun s sebou nese potřebu vymyslet nový model financování.
Jedna z variant je zvýšit podíl z výběru spotřební daně až na 50%. Spotřební daň na pohonné hmoty by se neměnila, jen by se změnilo její distribuování v rámci státního rozpočtu. To ovšem neřeší problém s tím, že by peníze chyběly někde jinde.
Další možností je "dálnice na leasing" - PPP (Public-Private-Partnership, partnerství státního a soukromého sektoru), kdy dálnici postaví soukromá firma, provozuje ji a stát ji postupně splácí. Původně tak měla být postavena dálnice D47 do Ostravy, dnes se uvažuje o jihočeské dálnici D3.
Socialisté mají v záloze svou oblíbenou variantu, že se Fond bude financovat prostřednictvím státního dluhu. Možná to voličům sociální demokracie žijícím ze spotřebitelských půjček přijde normální, ale mě teda ne...

neděle 18. března 2007

Syslík stavitel

Protože Syslíková byla včera pařit, neměl Syslík co dělat a tak uklidil celý byt (včetně bedny od stěhování před rokem a půl). A protože Syslíková dneska ráno vyspávala po flámu a Syslík už neměl co uklízet, pustil se do stavebních úprav syslího doupěte.
A tak dnes večer probíhá celodomní oslava, protože Syslík konečně dokončil výměnu zámku. Výměna vložky zámku a instalace přídavného zámku je v Syslíkově podání náramně náročná věc -- především proto, že Syslík všechno smontuje a až pak zjistí, že něco přimontoval obráceně, klíčem nejde točit nebo zámek patří na druhou stranu dveří.
Dál se věnoval zacelování děr: předsíni díru u odpadní trubky sádrou a díry v obýváku montážní pěnou -- v Syslíkově podání notně připomínající pohádku "Hrnečku vař!".


A takhle by to vypadalo, kdyby zeď uměla blinkat:

středa 14. března 2007

On-line kalendáře

Před časem jsem tu psal o tom, že nám doma pořád visí kalendář, který je sice od pana Klegy, ale na druhou stranu je na rok 2005. To jsme se rozhodli změnit, a předplacením Reflexu získat aktuální kalendář od pana Šibíka, ale zatím nám nic neposlali...
Dnes jsem si usmyslel získat seznam českých svátků a nepracovních dní. Při té příležitosti jsem objevil web Calendar.sk, který tenhle seznam obsahuje a kromě toho taky neuvěřitelné množství dalších kalendářů. Část z nich si do svého plánovacího software můžete naimportovat ve formátu iCalendar.
Nakonec se ale kalendář se svátky z Calendar.sk neukázal jako nejlepší volba, protože obsahuje i "významné dny", ve kterých se ale chodí do práce.
Projekt Mozilla Calendar obsahuje kalendáře svátků a prázdnin spousty zemí, ale český kalendář svátků nestojí za moc, protože neobsahuje Nový rok ani Velikonoční pondělí.
Nakonec jsem vzal za vděk kalendářem od Františka Fuky, který obsahuje Velikonoční pondělí až do roku 2015.
Ze zajímavých kalendářů ještě přidávám odkaz na kalendář filmových premiér také od Františka Fuky.
K používání on-line kalendářů ve formátu iCalendar v programu Outlook 2003 je potřeba plugin RemoteCalendars.
Dneska mě kalendářování tak chytlo, že jsem vytvořil kalendář "Organizace školního roku" (tak se odborně říká tomu, kdy jsou prázdniny), stáhnout se dá i ve formátu iCal.

pondělí 12. března 2007

Perl a regulární výrazy s (?g)

Perl 5.6 měl při zpracování regulárních výrazů jednu pěknou nedokumentovanou vlastnost, která ve verzi 5.8 přestala fungovat.
V Perlu je možné modifikátory regulárního výrazu vložit přímo do samotného regulárního výrazu. Např. výraz odpovídající "a" bez ohledu na velikost písmen se dá napsat jako /a/i nebo se modifikátor může vložit přímo do výrazu jako /(?i)a/. To se hodí, pokud výraz není součástí zdrojového kódu, ale pochází odjinud.
Perl 5.6 neměl nic proti tomu, pokud se i modifikátor globálního hledání //g vložil do výrazu jako /(?g)/ a všechno fungovalo, jak má, i když v dokumentaci to nebylo nikde popsáno. Perl 5.8 se to ovšem rozhodl změnit a mě připravit opravdu perné chvilky :)

Následující příklad funguje jen v Perlu 5.6:
while ('xabyaczad' =~ m/(?g)a(.)/) { print $1; }

Pro Perl 5.8 je potřeba g "vytáhnout ven":
while ('xabyaczad' =~ m/a(.)/g) { print $1; }

Laskaví uživatelé RSS feedů nechť přijmou omluvu za několikadenní výpadek a za pomoc při řešení děkuju Marovi a Stěpánkovi.

Hans Reiser bude postaven před soud

V pátek 10.3.2007 Oaklandská soudkyně Julie Conger rozhodla, že třiačtyřicetiletý linuxový vývojář Hans Raiser bude postaven před soud za vraždu své pohřešované manželky Niny Raiser. Jednatřicetiletá ruská gynekoložka, která s manželem nežila už téměř dva roky, je pohřešovaná od 3. září loňského roku. Naposledy byla spatřena v domě Raisera a jeho matky, a její Honda Odyssey byla nalezena o šest dní později, asi dvě míle od domu. I když její tělo nebylo dosud nalezeno, Raiser byl 10. října zatčen na základě stop krve patřící Raiserové, které byly nalezeny v jeho domě a v čalounění na místě spolujezdce jeho Hondy CRX, které chybělo spolujezdovo sedadlo. V automobilu byly také nalezeny knihy "Homicide: A Year on the Killing Streets" od Davida Simona a "Masterpieces of Murder," od Jonathana Goodmana.
Soudkyně nepřihlédla k dřívější výpovědi sedmiletého syna Raiserových, který uvedl, že viděl matku odejít z domu a odjet autem. Výpověď před soudem nemohl zopakovat, protože se nevrátil z plánované cesty do Ruska, kde taky pobývá jeho pětiletá sestra. Raiserová dětem zařídila ruské občanství: dceři před dvěma lety a synovi v červenci -- jen dva měsíce před svým zmizením. Raiserův obhájce pak tvrdí, že Raiserová je naživu a se svým dětmi v Rusku.
Raiser a jeho společnost Namesys jsou známí především vývojem souborového systému pro Linux s názvem RaiserFS, nicméně vzhledem k nákladům na obhajobu, Raser oznámil úmysl společnost prodat.
Via: SF Gate

neděle 11. března 2007

Vratné lahve (2007)


Většinou to mám tak, že když se na film až moc těším, tak výsledkem je zaručeně zklamání. Ale naštěstí jsou výjimky, které potvrdí pravidlo. Hvězdiček bych dal ve skutečnosti 4,5, ale každopádně je to film, který je nutno vidět.
Hodnocení: *****
(* - naprostá hrůza, ** - ztráta času, *** - dobrej film, **** - šel bych znova, ***** - musím si pořídit)

středa 7. března 2007

Lyžovačka s prezidentem

Dnes jsme si dali lyžařské dostaveníčko na svazích pod Pradědem s naším panem prezidentem. Bohužel jsem nechal kabel k foťáku doma, takže fotky budou až později.
Pikantní je, že po cestě domů jme v rádiu slyšeli, že Livie byla na nějaké oslavě Masarykova výročí v Lánech, zatímco pan manžel na vleku C.

Slepičí prdelka

Jsou mi to paradoxy. Když Eva Longoriová představitelka Gabrielly Solisové ze Zoufalých manželek prozradí, co se bude dít v příštích dílech, můžou se všichni zbláznit a "televizní bossové vydají nařízení, že nikdo Longoriové už nesmí o seriálu nic říkat". Zatímco když se Daniel Radcliffe těší, až Harry Poter zemře, nikoho to nijak zvlášť nebere. Že by novopečeného milovníka koní nikdo nebral vážně? Nebo je v tom něco jiného?

úterý 6. března 2007

Jak nastavit GPRS internet u T-Mobile

Pravidelně nejméně jednou za rok někam odjedu, abych vzápětí zjistil, že od poslední reinstalace Windows nemám nastavený notebook pro připojení k internetu po mobilu. V takové chvíli pro správné nastavení pravidelně volám své dobré víle jménem Štěpán. Abych mu ušetřil práci, zde je návod (aby ho nemusel složitě hledat na webu T-Mobile).
V zásadě stačí jen dva nejdůležitější kroky:
  1. Ovládací panely - Možnosti telefonu a modemu - Modemy - používaný modem - Vlastnosti - Upřesnit zadat Zvláštní inicializační příkazy: AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz"
  2. v příslušném připojení sítě nechat vytáčet telefonní číslo *99***1#
P.S.: V Branné není jen obyčejné GPRS, ale svítící ikonka E na mobilu a test rychlosti připojení, které měří rychlosti i hodně přes 100kb/s, ukazuje na dostupnost rychlých datových přenosů EDGE!

Update 3.7.2007: dnes jsem 3 hodiny zkoumal, jak nastavit připojení k internetu přes bluetooth z PDA s Windows Mobile 2005. Rozřešil to až oblíbený server CE4YOU: zvláštní inicializační přikaz je potřeba zadat bez úvodního AT. Mám dojem, že tohle na WM 2003 nebylo potřeba, kromě toho jsem se s připojováním v nových mobilních Windows ještě nesžil a truchlím po předchozích...

Americká Premiere končí

Americké vydavatelství Hachette Filipacchi Media U.S. včera oznámilo, že končí s vydáváním papírové verze filmového měsíčníku Premiere. Dubnové číslo bude poslední které vyjde a dál bude časopis existovat jen v on-line verzi.
Českou mutaci Premiere mám předplacenou, takže doufám, že českého vydavatele podobné skopičiny nenapadnou...
Via: Advertising Age.